Sosyal Medya

Giresun

TARSİM toplantısı yapıldı

TARSİM Genel Koordinatörü Bülent Yaşaroğlu, ?Tarım sigortasının yarısını devlet ödüyor.?Tarım da çalışan üreticiler için önemli olan "Tarım Sigortaları" konulu konferans Bulancak Halk Eğitim Merkezi salonunda yapıldı.
 26 Ocak 2010 Salı günü Bulancak Ziraat Odası başkanlığınca düzenlenen konferansa Bulancak ta ki köy ve mahalle muhtarları ile birlikte üreticiler katıldı.
 Konferansa konuşmacı olarak katılan TARSİM Genel Koordinatörü Bülent Yaşaroğlu şunları söyledi: "TARSİM kanunla kurulan Tarım Sigortaları havuzunun kısa adıdır. Kar amacı yoktur. Sigorta yaptırmış olan üreticilerin uğradığı zararları öder. 81 il içinde Giresun sigorta kapsamında 3. ve 4. lüğü paylaşıyor.
 Biz ne kadar ürünlerimiz ile ilgilenirsek o kadar karlı olacağız. 2004 de üreticilerin ürün kayıpları olmuştu. Devlet bu kayıpları ödemekte güçlük çekti. Üreticilerimiz tüm tarım ürünlerinde ürünlerini sigorta ettirmelidir. Bu sistem elektronik sistemle kontrol altına alınmıştır. 21 sigorta şirketi tarım sigortalarını yapmaktadır. Üretici her hangi bir tercih yapabilir. Ödemeniz gereken pirimin yarısı devlet tarafından karşılanıyor. Örneğin poliçenizin toplam primi 200tl ise bu tutarın 100tlsini ödersiniz.
 Size özel indirimler olarak, farklı tarifelerden sigortalarınızı ödeyebilirsiniz. Bu sigortanın kapsamı devlet tarafından kabul ve ilan edilmiştir. Genel ve teknik şartları da belirlenmiştir.
 Bu çerçevede başta fındık, dolu, fırtına, hortum, yangın, deprem ve heyelan risklerinin neden olduğu miktar kaybına karşı sigorta olunur" dedi.

   

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.