Sosyal Medya

Makale

AMAÇLARIMIZA SINIR KOYMAYALIM

    Amaçlarımızı sadece kendimiz yargılayabiliriz. Bu yargılamadan kaçının çünkü kendinizi sınırlarsınız. Çoğu insanın yeniden başlamak için zamanı vardır. Bazen amaçlarımızı, neleri başarabileceğimizi daha iyi bilen birinin belirlemesine gereksinim duyarız. Çalışmadan inanmak hiçbir işe yaramaz amaçlarınız için bir şeyler yapın ilerleyin yol alın. Yabancı toplumların bizleri kendilerinden ayırmak için kullandıkları bir söylemi uzun yıllar çok benimsedik ve bunu çoğunlukla birbirimizi aşağılamak için kullandık; Alaturka, bize özgüllüğü Türk?e özgüllüğü ifade eden bir yaşam, düşünüş ve davranış şeklini tarif eder. İş ve sosyal yaşamımızda alaturkalık karşımıza plansızlık, günü yaşama, kolaycılık, taklitçilik, lağubalik, disiplinsizlik, rast gelecilik olarak karşımıza çıkıyor.

            Fakat değişiyor ve düşünüyoruz ve artık kendi içimizde bazı şeyleri tanımlar ve sıfatlandırırken dışımızda geri kalmışlığı alaturkalık olarak tanımlıyor ve başkalarını küçümsüyoruz. Sosyal ve iş yaşamımızda alaturkalık yerini hızla modern dönüş  ve davranışa bırakıyor. Her zaman bizim dışımızda bir kurtarıcı başkalarının yönlendirmesine ihtiyaç duyuyor ve bekliyoruz.

 

-         Zor yolu değil kolay ve önceden kullanılmış eski yolları seçiyoruz,

-         Bizim dışımızda gelen fikirleri zor kabulleniyoruz,

-         Yaratıcı düşünceyi yeterince desteklemiyor, olanak yaratmıyoruz olumludan çok olumsuzluklara odaklanıyoruz,

-         Risk almaktan korkuyoruz,

-         Duygusal bir toplumuz fakat duygularımızı yönetemiyoruz,

-         Araçlar ile amaçlarımızı birbirine karıştırıyoruz,

-         Öğrenmeyi okullarla sınırlı görüyoruz,

-         Sürece ve sisteme değil sonuca bakıyoruz,

-         Yeteneklerimizi devretmeyi sevmiyoruz,

-         Kendi bakış açımızı her zaman önde tutarız,

-         Eleştirmeyi hiç sevmiyor, fakat sıkça olumsuz şekilde yapıyoruz,

-         Önce yapıyor sonra düşünüyoruz,

-         İleriye dönük değil geriye dönük düşünme eğilimi içindeyiz,

-         Stratejik düşünmeyi bilmiyoruz,

-         Bırakın lider yetiştirmeyi çevremizde düşünen insan istemiyoruz,

-         Kolay vazgeçiyoruz,

-         Kendimizle savaşımız hiç bitmedi,

-         İşbirliğine çok açık değiliz,

-         Birbirimizi başkalarının başarısını çekemiyoruz,

-         Söylemiyor, söyleniyoruz, dedikodu yapmayı seviyoruz,

Fakat tüm bunlara rağmen eğer bir şeye karar verirsek ve inanırsak hızla başaramıyacağımız hiçbir neden kalmaz. Kazanma başarı hırsımız var en önemlisi de içten ve sıcak, yüreklerini kullanmasını bilen bir toplumuz. Birliktelik duygumuz yüksek, yapmamız gereken zihnimizi ve yüreğimizi beraber kullanabilme becerimizi geliştirmeliyiz.

 

Kendiniz hakkında ne düşünüyorsunuz?

Aynı şekilde kendimizi, yaşamak istediğimiz, hayata yeni adım atmış gibi görmeliyiz. Kendimizi sağlıksız, yorgun, cesaretsiz, ve mutsuz görüyorsak önce bu tabloyu değiştirmeliyiz. Ne düşündüğümüz önemlidir, bu günkü düşünce yapımız yarınlarımızı hazırlamaktadır. Bu hayat yasası karşısında öylesine dehşete düşeriz ki olumsuz düşüncelerimizle yaşamaktansa ölmeyi tercih ederiz.

Düş kurmaktan korkmayın, hayat düşlerden yaratılır; ancak düşüncelerimizin gerçekleşeceğine gönülden inanın ve onları gözünüzde çoktan gerçekleşmiş gibi canlandırın. Hayaliniz güçlü olsun ki gerçekleştirmesi de güç olsun, unutmayalım azimle yapılmış her şey çok kıymetlidir siz yeter ki istemesini bilin

 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.