Günün Haberleri Sitene Ekle Mekânlar Oteller Rehber Seri İlanlar Hakkımızda İletişim
Ana Sayfa Dünya English News Güncel Politika Ekonomi Spor Röportaj Hemşininsesi Sağlık Çalışma Hayatı
Gazete Manşetleri Foto Galeri Video Galeri Yerel Yönetimler Kim Kimdir Kültür&Sanat İstanbul Trabzon Rize Artvin Giresun Ordu
Davutoğlu, ekonomiyi artık ona danışıyor
20-11-2014 19:27
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay’ı ekonomi başdanışmanı yaptı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay’ı ekonomi başdanışmanı yaptı. Günay, Başbakan Davutoğlu’nun öncelikli dönüşüm programının merkezinde yer alan inovasyon temelli büyüme modelinin uzmanı.

 

 

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu’nun ekonomi başdanışmanı Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Emine Nur Günay oldu. Ekonomi başdanışmanı olarak Günay, G20 toplantıları için Avusturalya ve Filipinler gezilerinde Başbakan Davutoğlu’na ilk kez resmi olarak eşlik etti.

Boğaziçi Üniversitesi ekonomi mezunu olan Günay, doktorasını ise ABD’de Vanderbilt Üniversitesi’nde yaptı. Günay’ın eğitimcilik dışında ikinci bir şapkası var ki o da inovasyon. Boğaziçi Üniversitesi İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü olan Günay ve merkezinin hedefi kalkınmanın ve büyümenin merkezine inovasyon ve Ar-Ge’yi yerleştirmek. Yani tam da Başbakan Davutoğlu’nun önceki hafta ilk eylem planını açıkladığı öncelikli dönüşüm programının hedeflediği teknolojik ve bilgi tabanlı büyüme modeli üzerinde aslında Günay ve ekibi 2011’de kurdukları merkezde dört yıldır çalışıyorlar.

ORTAK NOKTA İNSAN
Başbakan Davutoğlu öncelikli dönüşüm programını açıklarken özellikle insan odaklı kalkınma konusuna çok önem verileceğini vurguluyor ve “Türkiye’nin iki önemli kaynağı insan ve coğrafya. İnsan kaynağının nitelikli hale gelmesi dönüşümün ana unsurudur. Teknolojik bir dönüşüm sürecindeyiz. Bunları yönetme kabiliyetinin geliştirilmesi gerekir. Bu da ancak Ar-Ge ve inovasyon ile olur” diyordu. Boğaziçi’ndeki merkezlerinde ve bir çok konferansta Emine Nur Günay’ın dikkat çektikleri de Başbakan Davutoğlu ile paralel. 2011 yılında katıldığı bir konferansta da Günay şunları söylüyordu: “Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerle en az gelişmiş ülkeler arasındaki açığın normal seyirde kapanması imkânsız; bu açık, ancak bilgi temelli ekonomi vasıtasıyla, yani inovasyon ve Ar-Ge’ye dayalı ekonomiyle kapatılabilir. Bu noktada ise insan sermayesi öne çıkıyor.”

‘MİKRO’CU EKONOMİST
Emine Nur Günay aslında ekonomistlerin deyimiyle ‘mikro’cu. Şirketler ve bankalarla özellike belli konular üzerinde yoğunlaşıyor. Ayrıca KOBİ’ler Emine Nur Günay’ın özel ilgi alanlarından. Mesele en dikkat çeken çalışmalarından biri Türk Hava Yolları İş Analisti Mehmet Şükrü Nenem ile yaptıkları transit havayolu taşımacılığına ilişkin. Bu çalışmanın sonucunda transit trafiğin önemli bölümünü temsil eden ve yılda 51 milyon kişinin tek yönlü seyahat ettiği 4080 uçuş noktasında İstanbul’un Afrika, Avrupa ve Orta Doğu’daki 8 hub (merkez) şehir arasında en avantajlı aktarma noktası olduğu görüldü.

İyi ki 2001 krizini yaşadık

2010 yılında BDDK’nın 10. kuruluş yıldönümü etkinliğinde sunduğu Yeniden Liberalleşme Döneminde Bankacılık Sektörü başlıklı makalesinde Emine Nur Günay “İyi ki 2001 krizini yaşadık” diyordu. Günay özetle şunları söylemişti: “Türk bankacılık sektörü sağlıksız ve yapay bir büyüme ile 2000’li yıllara geldiğinde tarihinin en derin krizini yaşamıştır. 2010 yılına geldiğimizde Türk bankacılık sektörü iyi ki bu derin krizi 10 sene önce yaşamış diyorum. Kriz sonrasında başarıyla uygulanan “Bankacılık sektörü yeniden yapılandırma programı’ ve etkin bir ‘Denetleme ve düzenleme kurumu’ sayesinde Türk bankacılık sektörü başarı öyküsü haline geldi.”

2011’de Altay Birliği önermişti

Emine Nur Günay, Barış Can ile Orta Asya, G. Kore ve Türkiye Arasında Olası Bir Gümrük Birliği : Türkiye’nin Potansiyel İhracat Kazanımları başlıklı akademik çalışmasında Altay Birliği önermişti. Günay 2011’de yayımladığı çalışmasını “Avrupa’daki sorun ve Çin’in önlenemez yükselişi, Türkiye’nin bölgedeki potansiyel kazanımlarının araştırılmasının önemini vurgulamaktadır. “Altay Birliği” isimli Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Güney Kore, Türkmenistan ve Özbekistan arasında kurulacak tarihi, sosyal ve kültürel bağlarla desteklenen, küresel ekonomiye uyarlanmıs, modern bir birlik önerilmektedir” diye özetlemişti.


Prof. Dr. Emine Nur Günay

* Boğaziçi Üniversitesi (BÜ) İnovasyon ve Rekabet Odaklı Kalkınma Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü
* BÜ Uluslararası Ticaret Bölümü öğretim üyesi
* Lisans: Ekonomi, Boğazici Universitesi
* Doktora alanı: Ekonomi, Vanderbilt University (ABD)
* Çalışma alanları: Uluslararası Ekonomi ve Dünya Ticareti; Yükselen Piyasa Ekonomileri; Türkiye Ekonomisi; Türk Bankacılık Sektörü Etkinlik ve Risk Analizi; Proje Yönetimi, KOBİ’ler; Girişimcilik; İnovasyon Yönetimi
* Hangi şirketlerle çalıştı?
- Yapı Kredi Bankacılık Akademisi, TEB Aile Akademisi, Türk Hava Yolları, AXA Sigorta, Philip Morris (PMSA), Metro-Cash & Carry-Real, LCWaikiki, Yapı Kredi Emekililik, Aras Kargo, Borusan Holding

2169 defa okunmuştur.
Yedi Güzel Adam dizisinin setine yakın tanıyın
Başbakan Davutoğlu sürpriz ilden başlatıyor
Diğer Haberler
Asgari ücret açıklandı: 1300 TL!
Süleyman Soylu, asgari ücretin bin 300 TL olarak belirlendiğini açıkladı.
Ve asgari ücrette formül bulundu!
1 Ocak 2016'da bin 300 liraya yükseltilecek asgari ücret temmuz ayında da aynı r
2015 Ekim ayı kira artış oranı belli oldu!
2015 Ekim ayı içerisindeki kira artış oranlar belli oldu. İşte detaylar...
Ve altın en yüksek seviyesini gördü!
Gram altın 111 lirayı görerek bugüne kadar ki en yüksek seviyesini gördü.
Haziran ayında 110 bin 657 konut satıldı!
Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) verilerine göre Haziran ayında 110 bin 657
Bağkur borcu olanların acele etmesi gerek
12 ay ve daha fazla prim borcu bulunan Bağ-Kur'lular acele etsin!
SİYASETTE KADIR TOPBAŞ'IN İSTIFA DEPREMİ
Pazar-Hemşin bölgesi turizm için önemli güzer
Gazeteci Şükrü Kızılot hayatını kaybetti
Annesinin içine doğmuş!
Trabzon, Eren için ayakta
Sunay Akın'ın babası ebediyete uğurlandı
10 Ocak buluşması
Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de gündemi değerle
Dinlenmeye geldi, gitmediği yer kalmadı!
Cumhurbaşkanı Pazar'da havalimanı inşaatını i
 BAĞLANTILAR
Güncel Siyaset Yerel Ekonomi Spor
Ana Sayfa Hakkımızda İletişim
Tüm hakları saklıdır 2012 ® Medya Karadeniz
Yazılım : Networkbil.net
Evden eve nakliyat Gaziosmanpasa Evden eve nakliyat Eyüp Evden eve nakliyat Sultangazi Evden eve nakliyat Bayrampasa Evden eve nakliyat Günesli Evden eve nakliyat Sirinevler Evden eve nakliyat Yenibosna Evden eve nakliyat Küçükçekmece Evden eve nakliyat Basaksehir Evden eve nakliyat